HPL ورقه ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف (همانند کاغذ) آغشته به رزین های عمل کننده در گرما که تحت تاثیر حرارت و فشار 5 مگا پیکسل به هم چسبیده باشد.در ساخت ورق های فرمیکا یا همان HPL از کاغذ گرافت ، کاغذ دکوراتیو ، رزین فنولیک و رزین ملامین استفاده می شود.

خصوصیات HPL:

1)مقاومت های رطوبتی HPL :در برابر آب و بخار،ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن مقاوم می باشد. جذب رطوبت در حالت غوطه وری در آب کمتر از 6% و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب HPL کمتر از 10% می باشد.

2)مقاومت حرارتی HPL:تحمل دمای خشک و شوک حرارتی تا 180 درجه سانتی گراد را دارد.مقاومت آن در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر برروی ورق ملامینه و همچنین تغییرات ابعادی ورق های HPL در دمای بالا کمتر از 3 درصد می باشد.

3)سایر مقاومت HPL:به دلیل استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید ورق های HPL در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم بوده و به دلیل استفاده از چسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابراسید های ضعیف شده است.
این ورق ها با ضخامت های مختلف از جمله 3-6-8-12 و...با رنگ و طرح های متنوع در بازارموجود است که به علت مقاومت های حرارتی و رطوبتی و سایر خواص ورق های HPL و سایر آن برای دوام و استحکام فوق العاده به همراه زیبایی بر ایشان اهمیت دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه حمل و ذخیره پانل ها:
سطح پایدار پانلها برای حمل و نقل بایستی به بزرگی ابعاد پانل ها انتخاب شود تا از حرکت پانلها بر روی یکدیگر جلوگیری به عمل آید.
در هنگام ذخیره سازی نیز بایستی مراقبت های ویژه ای از ورق های HPL صورت گیرد تا از رطوبت،گرما،خاک وهر عامل مخرب دیگر دور شود.پانل های HPL در دمای تقریبی بین 10 الی 20 درجه سانتی گراد و رطوبت45 الی 70 درصد ذخیره شود.

پانل ها ترجیحا می بایستی به صورت افقی ذخیره شوند و تمام سطح آن می بایست پوشیده باشد ، اگر ذخیره افقی امکانپذیر نبود می بایستی آنها را تحت یک زاویه 60 الی 70 درجه نمود.

انتخاب ضخامت پانل:
انتخاب ضخامت پانل بر حسب مکان و نحوه قرارگیری پانل است ، برای نصب پانل در متن های کاذب و سایبان یا در پارتیشن ها یا نمای ساختمان می بایست از ضخامت های مختلف بهره جست ، تعیین ضخامت پانل از اختیارات طرح نما می باشد که با رعایت دستورالعملهای HPL ضخامت مورد نظر را انتخاب می کند می بایست به نکته توجه داشت که ضخامت پانل ها و فاصله بین تکیه گاه ها رابطه مستقیم دارند بدین وسیله که هرچه فاصله ی بین تکیه گاه ها بیشتر باشد ضخامت ورق نیز بیشتر انتخاب شود.

لکه های رنگ:

لکه های سیمان:
اگر سیمان هنوز خشک نشده است ،می توان آن را با آب پاک کرد چنانچه سیمان در حال سفت شدن است ، بهتر است که بگذاریم کاملا خشک شود وسپس با یک پارچه آن را پاک نماییم.از خراشیدن یا کشیدن اجسام سخت برروی نما جدا خودداری کنید.معمولا لکه هایی که خشک شده است به راحتی برداشته می شود کافی است در انتها سطح پانل بامقادیر زیادی آب شسته شود.
لکه های روغنی:
آب گرم و محلول های خانگی غالبا برای پاک کردن لکه های روغن کافی نیست. لکه های چسب: اثرات چسب را می توان با الکل و یا محلول های خانگی از بین برد در انتها باید سطح نما با کف صابون شسته شود.
لکه های رنگ:
در چنین مواردی بهتر است به دستورالعمل های سازنده رنگ مراجعه شود.در هرصورت باید پس از لکه گیری سطح نما را با آب صابون تمیز نماییم.
خراش ها:

از بین بردن خراش ها میسر نیست.
سطح صیقلی پانل ها گرد و غبار را تا حد زیادی پس می زند. هر چند شاید لازم باشد که در شهرهایی با آلودگی هوای بالا مانند تهران، سطح پانل ها هر چند وقت یک بار شسته شود. برای شستن پانل حتما به نکات ذیل توجه شود:
1)همیشه از محلول های خانگی که در آب رقیق شده است استفاده شود. استفاده از مواد شیمیایی خشن ممنوع می باشد.

2)از پارچه های نرم و تمیز که به سطح پانل آسیب نمی رساند استفاده شود.

3)همیشه در انتهای کار پس از شستن با کف صابون باید سطح پانل را با آب روان تمیز کرد.نیاز به خشک کردن پانل نیست.

4)هرگز از پشم شیشه یا اسکاج که موجب خراشیدگی سطح پانل میشود استفاده نشود.

5)تمیز کردن پانل ها با دستگاه های پاشش آب با فشار بالا موجب آسیب دیدن آن میشود.

تمیز کردن گرافیکی (رنگ اسپری):
لایه رویین HPL که از مواد شیمیایی ترکیب شده است،رنگ های اسپری را به خود جذب نمی کند.لیکن شاید از بین بردن این گونه رنگ نیازمند یک محلولی خاص باشد که می بایست بیشتر روی قطعه ای از پانل به عنوان نمونه آزمایش گردد. در هرصورت در پایان کار باید سطح پانل را با آب شست.
تعمیر و نگهداری HPL :
از هرگونه تعمییرات و نگهداری که معمولا برای چوب ستفاده می شود بی نیاز است.در صورت آسیب دیدگی پانل باید آن را با پانل جدید تعویض شود.
روش نصب:

1.سیستم نصب با پیچ و پرچ:
نمای HPL را می توان با استفاده از پیچ و پرچ نصب کرد.در این روش پانل ها به ستون های عمودی متصل می گردد چنانچه دیوار به طور کامل و عمودی هم تراز (یا به عبارت دیگرشاغول) نباشد،می توان از یک شبکه غالبا آهنی به عنوان تکیه گاه دوم برای تنظیم فاصله ستون ها استفاده کرد. برای ساخت شبکه معمولا از قوطی های 40*40 استفاده می شود که با توجه به اینکه در ایران با این مشکل مواجه هستیم توصیه می گردد این عمل انجام شود.
2.سیستم نصب از طریق پیچ پنهان (هنگ):
در این سیستم نصب اتصالات (پیچ ، پرچ) بر روی سطح ورق دیده نمی شود به عبارت دیگر پروفیل آلومینیومی به پشت پانل متصل می گردد.
فاصله بین پروفیل های افقی:
پس از ایجاد شبکه آهنی نوبت به پروفیل های افقی می رسد که با استفاده از پیچ های استنلس استیل به شبکه آهنی پیچ می شود فاصله بین ریل های افقی می بایست حداکتر 600 میلی متر باشد و برای هر پانل باید حداقل سه ردیف پروفیل در نظر گرفت.

چنانچه طول قدی پانل بین 150 الی 400 میلی متر باشد ، می توان صرفا از دو ردیف ریل استفاده کرد.در چنین حالتی فاصله آکس ریل ها نباید از 300 میلی متر تجاوز نماید.

نحوه اتصال قلاب ها:
قلاب ها با استفاده ا ز پیچ استنلس استیل با قطر 6 میلی متر و طول 11.5 میلی متر به پشت HPL پیچ می شود این قلاب هادر قسمت فوقانی دارای یک سوراخ 8 میلی متری می باشد که برای تنظیم ارتفاع قلاب به وسیله بولت و یا مهار کردن آن بر روی پروفیل مورد استفاده قرار می گیرد. برای بستن پیچ ها بر روی پانل می بایست نخست یک سوراخ به قطر 5 میلی متر ایجاد کرد.بدین شکل وقتی که پیچ سفت می شود لبه های آن سوراخ را رزوه می کند.ضمنا طول سوراخ نخستین باید از طول پیچ بیشتر باشد تا هنگام فرو رفتن پیچ براده ها در جلو پیچ جمع نشود.
فاصله بین قلاب هایی که پشت پانل پیچ می شود به شرح ذیل می باشد:

ضخامت 6 میلی متر حداقل 600 میلی متر

ضخامت 8 میلی متر حداقل800 میلی متر

*توجه:در هر ردیف می بایست حداقل 3 قلاب در نظر گرفته شود.

3.نصب پانل ها در خطوط منحنی:
با توجه به ساختار HPL و روکش طبیعی آن نمی توان پانل ها را نورد یا خم کرد.لیکن پانل ها از انعطاف کافی جهت نصب شدن در خطوط منحنی را برخوردار نمی باشد.هنگام نصب می بایست اطمینان حاصل نمود که استرس فیزیکی به پانل ها وارد نشده و تحت فشار نمی باشد برای این منظور کافی است که به نکات ذیل توجه شود.

1)تنها روش نصب پانل ها در خطوط منحنی سیستم پیچ یا پرچ می باشد.

2)پانل ها باید در جهت طول ورق نصب شود.

3)در مقایسه با نصب در خطوط صاف ،فاصله بین تکیه گاها می بایست به 400 میلی متر کاهش یابد.

4)بر اساس شعاع منحنی ، از ورق با ضخامت مناسب استفاده شود.

تماس با ما