هندریل شیشه ای یا همان نرده شیشه ای یک بخش اصلی در نرده های شیشه ای است که اگر اجرای آن به درستی انجام گیرد می تواند بسیار ارزشمند باشد..برای اجرای هندریل شیشه ای باید یک سری اصول به طور دقیق و اساسی رعایت شود.

روش اجرای هندریل شیشه ای:

1)روش فیکس پوینت

2)روش اسپیگوت

3)روش بست

4)روش یوچنل یا رو کار

روش اجرای هندریل شیشه ای به روش فیکس پوینت:
این روش بسیار شیک و همه پسند می باشد در این روش برای فیکس شدن کامل نرده های شیشه ای از یراق دکمه شکل استفاده می گردد.
عموما جنس یراق ,استیل و یا آلومینیوم است.این یراق به همراه پنل های شیشه ای اجرا می شود. شیشه ی استفاده شده در این طرح عموما سکوریت با ضخامت بیش از 10 میلی متر و گاها سبک های 16 میلی متری می باشد. برای اینکه نصب هندریل شیشه ای به روش فیکس پوینت به طور دقیق صورت بگیرد در پایین هر پنل از شیشه ی
4سوراخ در نظر گرفته می شود که به طور دقیق باید اجراء شود.این سبک از اجرا از دوام بالایی برخوردار می باشد.

روش اجرای هندریل شیشه ای به روش اسپیگوت:
این روش با اینکه بسیار جدید است اما ساده بوده و سرعت اجرای بالاتری دارد.در این روش پایه های سرنیزه ای شکل هندریل شیشه ای و وظیفه مهار کردن ضخامت شیشه ای را دارد.این پایه ها اغلب از جنس استیل هستند و دارای 4 عدد بولت می باشند.بولت ها به کف سنگ راه پله ها و بالکن ها به طور محکم متصل می شود.پایه های مهار کننده اغلب دارای ارتفاع مختلفی هستند.اما رایج ترین آنها از 12تا20 سانتی متر است.
شیشه ها دارای ضخامت 20 میلی متر هستند و می توانند در وضعیت ثابت قرار گیرند.اگر پنل های شیشه ای استفاده شده دارای طول بین 100 الی 200 سانتی متر باشد نیاز به 2 عدد اسپیگوت است حال اگر طول پنل بیشتر شود ،نیاز است که تعداد پایه های به کار رفته نیز بیشتر شود.ارزیابی تعداد پایه ها بسیار حائز اهمیت است در صورتی که این روال به درستی انجام نگیرد شاهد لق شدگی و مشکلاتی از این قبیل خواهیم بود.

اجرای هندریل شیشه ای با بست:
این روش در لیست روش های کلاسیک قرارگرفته است و از نظر هزینه هم نیز بسیار ارزان تر از سایر روش ها بوده و می تواند یک انتخاب جالب برای منازل باشد.دراین روش از پایه های فلزی استفاده می شود و هندریل شیشه ای نیز با فلز ترکیب شده است.
این سبک از هندریل شیشه ای به این صورت است که لوله یا پروفیل استیل با یک یراق مخصوص ترکیب می شود. برای پایه ها از جنس آلومینیوم و یا آهن استفاده می شود.یراق های استفاده شده از جام های شیشه ای با ضخامت های 8و10 میلی متر هستند.
اجرای هندریل شیشه ای دفنی و یوچنل روکار:
آنچه در این روش اجراء مهم است پروفیل های آلومینیومی هستند که دارای فضای u شکل می باشند.در نظر داشته باشید که این پروفیل ها به عنوان پایه های مهارکننده شیشه استفاده می شود و از اهمیت زیادی برخوردارست. این پروفیل ها به دو صورت طراحی شده اند.مدل روکار و توکار که هندریل شیشه ای دفنی همان مدل توکار است.شیشه های بکاررفته برای اجرای این مدل نرده ها، سکوریت و لمینیت می باشد.
ضخامتی که برای شیشه باید رعایت شود نباید از 12 میلی متر کمتر باشد.زیرا ایمنی شیشه بسیار مهم است.
هرچقدر ارتفاع پنل ها بیشتر باشد،باید تعداد پایه های u شکل نیز افزایش پیدا کند تا تعادل حاکم شود.این روش اجراء برای مجتمع های تجاری و مکان های عمومی می تواند یک انتخاب بسیار هوشمندانه و همه پسند باشد.

دلیل اهمیت هندریل شیشه ای:
شیشه علاوه بر داشتن شفافیت ظاهری از نظر استحکام نیز بسیار قوی است و در برابر فشار و ضربه نیز می تواند بسیار مقاوم باشد.
از نرده های شیشه ای برای بالکن ها نیز استفاده می شود.رنگ بندی متفاوتی برای شیشه ها استفاده می شود که میتواند در نمای داخلی و خارجی ساختمان بسیار تاثیر گذار باشد.

ارتفاعی که برای نرده شیشه ای مناسب بالکن استفاده می شود عموما از 110 سانتی متر الی 140 گزارش شده است که البته می تواند وضعیت سفارشی سازی نیز قرار بگیرد.ضخامت شیشه های به کار رفته برای نرده شیشه ای مناسب برای بالکن ها نیز عموما 12 و 16 میلیمتر است.
اگر طول بالکن شما 4متر است استفاده از شیشه های 16 میلی درست بوده و در صورتی که طول بالکن کمتر از 2متر باشد باید از شیشه های 12 ml استفاده نموده قیمت نرده شیشه ای (هندریل) برحسب متر مربع می باشد.

تماس با ما