کرتین وال

اسپایدر
10/30/2019

کرتین وال


نمای کرتین وال یکی از انواع نماهای مدرن با ترکیب پروفیل های آلومینیومی بعنوان استراکچر و یک متریال پوشش دهنده مانند شیشه ، ورق و یا اسپندریل ساخته می شود و اصطلاحا به نوعی نمای شیشه ای و سبک با استراکچر تمام آلومینیومی اطلاق می شود.

نمای کرتین وال شیشه ای در انواع گوناگونی تولید میشود که میتوان به دو گروه اصلی آن یعنی سیستم یونیتایز و سیستم لامل اشاره کرد.قابل ذکر است که در اکثر نقاط دنیا سیستم لامل را به نام سیستم استیک stick میشناسند. در ادامه ما به توضیح سیستم نمای کرتین وال شیشه ای لامل یا همان سیستم استیک میپردازیم.
این نوع نما بصورت صنعتی ساخته می شود و جزئیات آن طوری طراحی شده است که استراکچر تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنشهای وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله ، نیروی مستقیم زلزله و باد ، نشست های احتمالی و وزن خود نما کاملا منعطف عمل کرده که بخاطر همین قابلیت به آن self support یا خود ایستا اطلاق می گردد.
در نمای کرتین وال شیشه ای انواع ضخامت های شیشه دوجداره از 18 تا 40 میلیمتر قابل نصب است. از مزایای نمای کرتین وال شیشه ای لامل می توان به عدم مشاهده هرگونه پیچ یا پرچ ،عدم محدودیت انتخاب رنگ و امکان نصب بازشو مخفی و بازشو لولایی به داخل ,بازشو یا دوجهته اشاره نمود.

نمای کرتین وال شیشه ای لامل را میتوان از لحاظ دیتایل ظاهری فریمینگ شیشه به دو دسته طبقه بندی کرد.
انواع کرتین وال:
1.ترمال بریک کپ دار: در سیستم فیس کپ ، قاب آلومینیومی دور شیشه وجود ندارد و شیشه مستقیما بر روی استراکچر آلومینیومی کرتین وال لامل قرار می گیرد و یک پروفیل نگهدارنده یا زهوار که بر روی پایه لامل پیچ میگردد شیشه را نگه داشته و مانع واژگونی آن میشود و نما را هم کاملا آب بند و هوا بند می کند.روی این نگهدارنده هم درپوش های متنوعی با عرض 5 سانت و طول ها و فرم های متفاوت نصب می گردد.

2.ترمال بر یک نیم کپ دار

3.ترمال بر یک فریم لی

4.ترمال بر یک یو-چنل

5.ترمال بر یک نیم لامل لنگه مخفی

6.ترمال بر یک تقویتی با فولاد

7.ترمال بر یک اسکای لایت
مزیت کرتین وال:
1.استفاده از شیشه 1یا2یا3 جداره با ضخامت 6تا 42 میلیمتر.

2.امکان ایجاد سطح عایق دما با استفاده از پروفیلهای Thermal Break

3.امکان استفاده از درپوش های متفاوت

4.امکان اجرا به صورت تمام آلومینیوم

5.عدم محدودیت رنگ

6.امکان استفاده از مقاطع و ابعاد متفاوت با توجه به محاسبات استاتیکی پروژه

7.ارائه مدولاسیون براساس طرح اولیه و محاسبه ضریب های موثر در پایداری سازه

8.سیستم تخلیه هوا و آب باران

9.لاستیک های آب بندی وهوابندی از جنس Epdm

10.نصب آسان و کاربردی

11.قابلیت استفاده به صورت المان سازه ای

12.پایداری در برابر تنش های قائم و جانبی از قبیل باد زلزله و تکان های شدید

13.ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان

14.طراحی زیبا و استاتیک این سیستم به همراه عدم نمایش پیچ و پرچ در نما وطراحی بازشوی مخفی در این سیستم علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی باعث بالا رفتن ضریب مقاومت آب بندی و هوابندی این سیستم شده است. 15.در طراحی پروفیل های این سیستم مباحث مربوط به زلزله ،باد و محاسبات استاتیکی رعایت شده و جهت بالا بردن کیفیت محصول از اتصالات کلیپسی به جای پیچ و پرچ استفاده می شود.

انواع سیستم کرتین وال از لحاظ نصب:

فریم لس framles : بدون خطوط ظاهری نمایان

فیسکپ facecap : درپوش دار

نمونه فریم لس: full fram_ufram<br< b=””> /> Full fram : در این مدل ,شیشه ها درون قاب هایی که اصطلاحا کاست نامیده می شود قرار می گیرند و سپس شیشه و کاست با استفاده از پیچ و پرچ در جای خود محکم می شوند. Ufram : شیشه ها درون کاست ها u شکل قرار می گیرند و پس از لاستیک و چسب هایی که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها استفاده می شود.
سیستم کرتین وال از نوع اجرا به سه گروه تقسیم می شود:
1.نوع قاب(60میلی متری) این نوع پروفیل ها با پهنای 60 میلی متری و عمق متغییر که پارامترهای نظیر محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعیین عمق پروفیل نقش دارد.همچنین قابلیت اجرا در انواع سطوح قطع ،چند ضلعی،سقف های بازشوشیشه ای به صورت تک جداره و دوجداره و چند جداره دارد.
_قاب 50 میلی متری

_قاب فریم لس 60 متری

_قاب فریم لس 50 میلی متری

_قاب فریم لس 50-60 میلی متری تایپ اس.

2.سیستم semi unitized :
در این حالت پروفیل های عمودی به صورت جزئی است شبکه بندی نما که شامل پروفیل های افقی و عمودی به صورت قاب هایی با عرض یک شیشه و ارتفاع 1 الی 2 طبقه در خانه تولید می شود و سپس در محل پروژه مونتاژ می شود و شیشه در آن نصب می گردد و از آنجایی که این قاب ها بدون شیشه به محل پروژه منتقل می گردد به راحتی می توان این قاب ها بدون شیشه به محل پروژه منتقل می گردد به راحتی می توان این قاب ها را به طبقات بالایی منتقل کرد. سرعت اجرای آن بالاست….
در مقابل ارتعاشات و زلزله مقاومت بالایی دارد.
عموما ابعادی معادل 170 در 180 سانتی است.

3.سیستم unitized:
در این حالت از آنجا که پروفیل ها از زمان اجرای پروژه در محل پروژه انجام می شود سرعت اجرا و تکمیل بالایی دارد.شیشه ها نیز با بسته بندی مناسب همزمان با اجرای پروژه به محل پروژه منتقل می شود. از مزیت های مهم این روش بدون نیاز به نصب داربست است.
انتخاب بین سیستم اجرای نمای کرتین وال استیک و یونیتایز به تعداد زیادی فاکتور بستگی دارد.
که شامل:
*هزینه تمام شده

*نوع دسترسی به کارگاه

*برنامه زمان بندی شده

*طراحی کلی و معماری و ضرورت های سازه ای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *